Numirea noului Președinte al Sectorului Eparhial, Probleme Liturgice și Pastorație

Joi, 24 martie 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în cadrul activității arhipăstorești desfășurată în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni, la primit în audiență pe Prot. Ioan PÎRĂU, parohul bisericii „Sf. M. Mc Gheorghe” din s. Ciuciuleni, r. Hîncești, cu care a discutat diverse întrebări legate de activitatea parohiei menționate.

Totodată Înaltpreasfinția Sa, i-a înmânat Decretul de numire în funcția de Președeinte al Sectorului Eparhial Probleme Liturghice și Pastorație, funcție care a fost deținut de Prot. Nicolai OLĂRAȘU, care a trecut la Domnul acum un an jumătate.

Ierarhul i-a dat sfaturi părintelui Ioan cu privire la buna desfășurare a tuturor acțiunilor ce vor fi întreprinse în cadrul acestui Sector Eparhial foarte important.

La rândul său, Prot. Ioan a ținut să-i mulțumească Înaltpreasfinției Sale pentru sfaturi și îndemnuri, dar și pentru încrederea oferită de a conduce acest Sector Eparhial.