Întâlnirea cu Secretarul General al Patriarhiei Ierusalimului

Marți, 19 iulie, 2022, în a cincea zi de pelerinaj în Țara Sfântă, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, după ce în dimineața zilei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Cuviosului Hariton Mărturisitorul, a avut o întâlnire cu Înaltpreasfințitul ARISTAR, Arhiepiscopul al Constantinei, Secretar General al Patriarhiei Ierusalimului.

În cadrul acestei întâlniri onorabile, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a avut discuții duhovniceși cu înaltul Ierarh pe diverse întrebări și aspecte spirituale, ce vizează viața bisericii, a slujitorilor și a credincioșilor în aceste vremuri incerte sub toate aspectele.

La finalul discuției, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU i-a oferit în dar, cu multă generozitate Înaltpreasfințitului ARISTAR un Engolpion și o Cruce Pectorală, fapt pentru care Secretarul General al Patriarhiei Ierusalimului a mulțumit Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, oferindu-i la rândul său un Engolpion (Panaghie).

După aceasta, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a avut o întâlnire și cu Preasfințitul TEODOSIE, Episcop al Sevastiei, cu care de asemenea, a abordat prin discuții constructive, aspecte ce vizează viețuirea și trăirea creștină.