Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 16.06.2022

Joi, 16 iunie, 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm că în audiență a fost Prot. Lionid ȚUGULEA, parohul bisericii „Sf. Ierh. Nicolai” din s. Boldurești, r. Nisporeni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea și viața parohiei menționate, cerând binecuvântare pentru lucrările de reparație capitală a bisericii.

De asemenea, în audiență a fost și Prot. Alexandru MOȘNEAGA, preot refugiat din or. Odessa, care de peste două luni este cazat la Mănăstirea Hîncu, dimpreună cu familia sa, care are 5 copiii, așteptând să li se nască al șaselea copil. În timpul acestei audiențe, Prot. Alexandru a discutat cu Ierarhul mai multe întrebări, cerând unele sfaturi și povețe.