Adunarea Ordinară a Protopopiatului Hîncești din 29 martie 2021

Luni, 29 martie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a avut loc Adunarea Ordinară a Protopopiatului Hîncești. Respectiva Adunare s-au desfășurat în biserica „Sf. Ierh. Nicolae” din municipiul Hînceşti, fiind prezidată de către Protopopul de Hîncești, Protoiereul Serghei Slănină.

Adunarea a demarat cu felicitarea preoților care în luna februarie își sărbătoresc ziua de naștere sau ziua hirotoniei în treapta de preot.

În cadrul Adunării au fost discutate mai multe probleme de rutină din activitatea parohiilor, cu referire la situaţia epidimiologică creată de situația pandemică COVID-19.

În continuare, Preotul Augustin GANGAN, parohul bisericii „Sf. M. Mc Gheorghe” din s. Dahnovici, a prezentat referatul cu tema „Ce rândueli canonice fundamentale trebuie să cunoască un candidat la preoție”.

Următoarea Adunare Ordinară a Protopopiatului Hîncești este preconizată pentru data de 26 aprilie.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni