Activitatea arhipăstorească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, din 15.09.2022

Joi, 15 septembrie, 2022Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm că în audiență a fost Ieromonahul SERAFIM (Novac), parohul bisericii „Cuviosul Ambrozie de Optina” din s. Vărzărești, r. Nisporeni, care a discutat cu Ierarhul despre o slujirea arhierească ce va avea loc în parohia menționată, cu ocazia hramului.

De asemenea, în audiență a fost și Monahia LAVRENTIA (Borța), Maica Superioară a Sfintei Mănăstiri „Nașterea Maicii Domnului”, din s. Răciula, r. Călărași, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea și viața mănăstirii menționate.