Activitatea arhierească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU la Centrul Eparhial din mun. Ungheni din 14.06.2023

Miercuri, 14 iunie 2023Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți în audiență menționăm pe Prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopopul Bisericilor din raionul Ungheni, care a venit dimpreună cu Prot. veaceslav BUDEI, parohul bisericii „Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Drujba, r. Ungheni,  discutând cu Ierarhul diverse întrebări ce țin de activitatea administrativă și duhovnicească a protopopiatului, vorbind și despre o eventuală slujire arhierească în parohia menționată.