Activitate moral-spirituală cu elevii claselor întâi ai Școlii Primare „S. Vangheli” din mun. Ungheni

Vineri, 24 martie, 2023, cu bunăvoința administrației Școlii Primare din orașul Ungheni ,,Spiridon Vangheli” și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, Prot. Nicolai BOIAN, Colaborator al Centrului Eparhial, a participat la o întâlnire de suflet cu trei clase primare pentru a le aduce un mesaj de suflet în contextul perioadei Postului Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Cu multă generozitate, Preotul Nicolai a dăruit copiilor un set de cărți creștine pentru copii:

• ,,Legende creștine”
  • ,,Cele mai frumoase Proverbe”,
  • ,,Pilde ortodoxe și povești cu tâlc”, Vol I, Vol, II,
  • ,,Ce înseamnă numele meu”,
  • ,,Poezii creștine”
  • ,,Rugăciuni creștine pentru copii”
  • ,,Legendele mănăstirilor”
  • ,,Povestea celor patru lumînări”
  • ,,Povestea Bisericii din satul meu”
  • ,,Ghicitori creștine”
  • ,,Jocuri creștine”

Directoarea școlii, Dna Daniela Conicov, a înmânat Prot. Nicolai o diplomă de gratitudine, pentru promovarea valorilor moral-spirituale în rândul elevilor.

La rândul nostru, aducem gânduri de recunoștință Dnei Directoare, Daniela CONICOV, Dnei profesoare Cătălina BUNCIUC și profesoarelor implicate în activitate.

,,Întăriți inimile copiilor voștri în frica lui Dumnezeu, pentru ca ele să nu se clatine din pricina smintelilor lumii acesteia.” (Sfântul Ioan Gură de Aur) Frica lui Dumnezeu este înțelepciune, cumpătare și bucurie.

Articol semnat de preotul Nicolai Boian