Activitate arhipăstorească desfășurată la Reședința Episcopală de la Mănăstirea Hîncu

Vineri, 26 martie 2021, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească la Reşedinţa Episcopală de la Sfânta Mănăstire „Cuvioasa Parascheva” de la Hîncu.

În dimineaţa zilei, Maica Stareță, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), a făcut o trecere în revistă a lucrărilor ce se înfăptuiesc în complexul monastic. Mai exact Preacuvioasa Maica Stareţă i-a prezentat Preasfinției Sale lucrări care se fac momentan în Catedral Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, şi anume, pregătirea firilor electrice, pentru instalarea sistemului de iluminare în interiorul monumentalei Catedrale.

Pe parcursul zilei, în audienţă au fost preoţi şi mireni, pe care Ierarhul, ca de obicei, i-a primit cu drag, ascultându-i şi oferindu-le sfaturi arhiereşti şi poveţe părinteşti.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni