15 tone de făină, de prima calitate, oferite mai multor familii din toate parohiile Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Vineri, 27 ianuarie, 2023, în cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni a fost înfăptuit un generos act de caritate.

Acest act înfăptuit cu binecuvântarea și la inițiativa Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a constat în oferirea a 15 tone de făină de grâu, de prima calitate.

Această binefacere s-a înfăptuit grație dărniciei și bunăvoinței de a ajuta, venită din partea Domnilor antreprenori, Ilarion DOSCA și Valeriu CALIGA, mari ctitori ai Mănăstirii „Sf. M. Mc Gheorghe” din mun. Ungheni, care au înfăptuit și înfăptuiesc exemplar multe acte caritabile.

Aceste 15 tone de făină, au fost repartizate corespunzător, unor familii nevoiașe din toate parohiile Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, fiind repartizate așa cum a fost stabilit de preoții parohii, conform unei liste întocmite.

Pentru acest generos act caritabil, beneficiarii au mulțumit sufletește atât Înaltpreasfinției Sale, cât și Domnilor Ilarion DOSCA și Valeriu CALIGA, întrucât acești saci cu făină oferiți sunt mai mult decât bineveniți.