Un teolog grec a comunicat despre faptul dacă este posibilă convocarea Sinodului Panortodox fără conducătorul Fanarului

Preotul grec, Anastasios Gotsopoulos, consideră că în Ortodoxie este imposibil un sistem de papism, în care o singură persoană stăpânește pe toți. Părintele Anastasios a comunicat despre faptul dacă este posibilă convocarea Sinodului Panortodox în legătură cu problema ucraineană fără acordul Patriarhului Constantinopolului. Teologul a subliniat că vindecarea schismelor și a discordiilor în Biserica Ortodoxă în toate timpurile a avut loc sobornicește.

Părintele Anastasie a menționat: „Noi, creștinii ortodocși, suntem mândri de sobornicitatea noastră. Nu acceptăm sistemul papismului,  în care o singură persoană stăpânește pe toți și nu ține cont de nici un Sobor de episcopi. E necesar ca problema gravă, care există acum, să fie hotărâtă Sobornicește, Sinodal”.

Teologul consideră că convocarea Sinodului Panortodox este în atribuțiile Patriarhului Constantinopolului, dar dacă el refuză să facă acest lucru, atunci pot exista și alte opțiuni.

Părintele Anastasios a amintit că înainte de Schisma Mare, primul în cinste a fost papa Romei. Era necesar ca papa să convoace Sinodul al V-lea Ecumenic. Dar când papa Virgiliu a refuzat să facă acest lucru, Sinodul a avut loc fără el, iar papa a primit epitimie. Cazuri similare au avut loc cu Patriarhul Constantinopolului Nestorie la Sinodul al III-lea Ecumenic, Patriarhul Constantinopolului Macedonie la Sinodul al II–lea Ecumenic și Patriarhul Alexandriei Dioscor la Sinodul IV Ecumenic. Au fost invitați, nu s-au prezentat și au fost condamnați.

Preotul Anastasie a menționat: „Sinoadele nu pot să nu aibă loc doar din motivul că primul în cinste a refuzat să participe. Sobornicitatea Bisericii privește însăși esența existenței Bisericii și nu poate fi anulată de voința rea a cuiva.

Biserica trăiește după propriile Sale legi și, dacă apar probleme în interiorul Ei, atunci Biserica hotărăște aceste probleme. Pentru că dacă sunt lăsate fără atenție, atunci situația se înrăutățește. Vedem acest lucru în ultimii 4 ani. Schismele și discordiile devin din ce în ce mai rele. Există probleme serioase în Africa, care au apărut din senin. Vor apărea alte probleme noi. Consider că majoritatea creștinilor ortodocși doresc să fie convocat un Sinod Panortodox, care va rezolva toate problemele actuale ale Bisericii”.