Tundere în monahism la mănăstirea ,,Icoana Maicii Domnului – Potolește întristarea mea” de la Curtea Domneasca din cart. Dănuțeni, mun. Ungheni

În seara zilei de marți, 9 iulie, 2024, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a săvârșit slujba tunderii în monahism la mănăstirea ,,Icoana Maicii Domnului – Potolește întristarea mea” de la Curtea Domneasca din cart. Dănuțeni, mun. Ungheni.
Ierarhul a tuns-o în monahism pe ascultătoarea Vera, primind numele VARVARA.
La finalul respectivei slujbe, Înaltpreasfinția Sa a sfătuit-o duhovnicește pe monahia VARVARA, după învățătura scripturistică și patristică, cum să parcurgă acest nou drum, al monahismului, care pe cât este de anevoios, pe atât este plin de mângâieri spirituale și binecuvântări duhovnicești.
La slujba tunderii în monahism a participat și stareța acestei mănăstiri, Egumena ARSENIA, care i-a fost și nașă de călugărie monahiei VARVARA.