Slujba prohodului roabei lui Dumnezeu Liubovi LOZOVANU, biserica ,,Sf. Ierarh Nicolae” din s. Lozova, rn. Strășeni

Duminică, 9 iunie, 2024, după săvârșirea Sfintei Liturghie de la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a săvârșit în biserica ,,Sf. Ierarh Nicolae” din s. Lozova, rn. Strășeni, slujba prohodului pentru nou-adormita Liubovi LOZOVANU.
După slujba prohodului, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre datoria creștină de a ne îngriji de mântuirea sufletului și de pregătirea pentru ziua morții.

Totodată Înaltpreasfinția Sa elogiat faptele mântuitoare ale vieții ,,mamei Liuba” și credința ei mare, dar și milostenia care a făcut-o la Mănăstirea Hîncu, unde chiar de la redeschiderea acestei vetre monahale.