Slujba privegherii săvârșită de ÎPS Arhiepiscop PETRU la Mănăstirea Gornenski din Țara Sfântă

Sîmbătă, 19 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în cea de-a cincia zi a pelerinajului, dimpreună cu grupul aflați în Țara Sfântă, s-au închinat cu multă evlavie și bucurie sufletească la mai multe sfințenii, vizitând locurile sfinte stabilite în programul pelerinajului.

În seara zilei, aflându-se la Mănăstirea Gornenski, a săvârșit slujba privegherii, pentru ziua duminicii de mâine. Ținându-se cont de pelerinii prezenți, din diferite locuri și țări, dar și după cum este rânduiala locului, slujba privegherii s-a săvârșit în limbile română, rusă și greacă.

După slujba privegherii, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu starețele și sluitorii care-l însoțesc, a săvârșit litia la mormântul Egumenii Gheorghia, cea care a fost mulți ani stareță la această mănăstire și cu care Vladâca Petru a avut o legătură duhovnicească strânsă.

După săvârșirea litiei, Ierarhul, însoțit de actuala stareță a respectivei mănăstiri, Egumena Ecaterina, a fost în chilia Egumenii Gheorghia, unde s-a nevoit și s-a rugat ani îndelungați, trăind o viață după exemplul cuvioșilor părinți.