Sfințirea prestolului bisericii ,,Sf. Ierarh Nectarie” și hramul bisericii ,,Sf. M-țe Vera, Nadejda, Libovi și mama lor Sofia” din Chișinău

Luni, 30 septembrie 2024, Înaltpreasfinţitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie cu prilejul hramului bisericii „Sf. Mc-ţe Vera, Nadejda Liubovi şi mama lor Sofia” din incinta Centrul de Plasament, Casa Copilului „Preafericitul Iosif”, din mun. Chișinău, a cărui Director este chiar Înaltpreasfinția Sa.

În dimineața zilei Înaltpreasfinția Sa, a fost întâmpinat de prot. Igor BARCARU, parohul acestei biserici, preoteasa Mariana BARCARU, de slujitorii și credincioși prezenți.

Înainte de Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinția Sa a sfințit Sfântul Prestol din biserica ,,Sf. Ierarh Nectarie”, de la subsolul bisericii în cinstea mucenițelor Vera, Nadejda, Libovi și mama lor Sofia.

Apoi a fost sfințită și biserica Sfântului Ierarh Nectarie.

Alături de Înaltpreasfinția Sa au coliturghisit Arhim. SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii Hîrbovăț, Prot. Igor BARCARU, parohul bisericii sfințite, dar și un impunător sobor de preoți și diaconi.

La Vohodul mic, parohul bisericii, Prot. Igor BARCARU, a fost decorat cu Medalia Eparhială ,,Sf. Ap. Petru și Pavel”, gr. I, în semn de apreciere și recunoștință pentru toată osteneala ce o depune la construirea și înfrumusețarea Sfintei Bisericii.

După citirea pericopei evanghelice, din cadrul Sfintei Liturghii, Ierarhul a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre importanța și necesitatea unei sfinte biserici într-o societate, dar și despre datoria creștinilor de a purta grijă mântuirea sufletului. Totodată Înaltpreasfinția Sa a relatat secvențe din viața Sf. Ierarh Nectarie și din viaţa Sfintelor Muceniţe Vera, Nadejda, Liubovi şi mama lor Sofia.

După rugăciunea Tatăl nostru… cei care s-au mărturisit şi au primit dezlegare de la duhovnic au fost împărtăşiţi cu Sfintele Taine.

La Sfânta Liturghie a participat și Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Mănăstirii Hîncu.

După Sfânta Liturghie, Înaltreasfinţia Sa, însoţit de soborul de preoţi şi diaconi au oficiat Te Deum pentru sănătatea părintelui paroh și pentru toți binefăcătorii și enoriașii acestei sfintei biserici, dar și pentru toate omagiatele zilei, care poartă numele acestor sfinte, Sofia, Vera, Nadejda și Liubovi.

Apoi, Înaltpreasfinția Sa a sfințit icoanele credincioșilor ce le-au luat ca o amintire binecuvântată de la acest eveniment sfânt de astăzi.

La final Ierarhul a felicitat pe toți cei prezenți, slujitori și credincioși cu sărbătoarea hramului și cu sfințirea biserici în cinstea Sf. Ierarh Nectarie.

La rândul său, Protoiereul Igor și preoteasa Mariana BARCARU au adus și ei sincere mulțumiri Înalpreasfinției Sale pentru toată grija părintească și pentru slujirea arhierească de astăzi, fapt pentru care îi sunt profund recunoscători.

Menționăm că la sfârșit, toți participanții la această sărbătoare a hramului, au avut parte de o agapă frățească.

Specificăm și faptul că Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, cu prilejul acestei slujbe de sfințire a Sfântului Prestol și cu ziua hramului, a oferit în dar, așa cum o face de fiecare dată cu multă generozitate, fiecărui slujitor prezent la slujbă, câte o cruce pectorală (cu pietre scumpe).