Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare salută interdicția de stat privind propaganda LGBT în școli

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare este mulțumit de decizia parlamentului federal de a adopta o lege care interzice propaganda LGBTQ+ în școlile din țară.

Legea a fost adoptată miercuri cu sprijinul a 135 din 240 de deputați, inclusiv din partea partidului de centru-dreapta GERB, pro-UE, potrivit Balkan Insight.

Joi, Sinodul bulgar a emis următoarea declarație de răspuns: „Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare – Patriarhia Bulgară își exprimă recunoștința față de membrii Parlamentului pentru că au ajuns la un acord privind valori de importanță comună pentru societatea bulgară, cum ar fi creșterea, educația și protecția copiilor bulgari.

Suntem mulțumiți de interzicerea legală în sistemul de învățământ preșcolar și școlar a acțiunilor legate de propaganda, promovarea sau incitarea în orice mod, direct sau indirect, a ideilor și opiniilor asociate cu orientarea sexuală netradițională și/sau identitatea de gen diferită de cea biologică.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare – Patriarhia Bulgară apără o poziție consecventă cu privire la conceptele de ‘gen’, ‘căsătorie’, ‘familie’, precum și la necesitatea creșterii spirituale și morale, a educației și a protecției copiilor, pe baza învățăturii Bisericii lui Hristos despre oameni ca fiind cea mai mare creație a lui Dumnezeu.

În ultimii ani, Sfântul Sinod a avut numeroase ocazii de a-și reitera poziția conform căreia, pentru creștinism, există un singur concept de gen, care decurge din structura biologică (natura) oamenilor ca creație a lui Dumnezeu, și că familia și căsătoria, înțelese ca o uniune binecuvântată de Dumnezeu între un bărbat și o femeie, sunt o valoare inviolabilă milenară pentru creștinism. La baza oricărui drept pozitiv trebuie să se afle dreptul uman natural, care, la rândul său, se bazează pe dreptul divin, încorporat în natura creației de către Creatorul acesteia.

Suntem convinși că problemele legate de gen, familie, creșterea și educația copiilor în societatea modernă sunt de o importanță strategică nu numai pentru identitatea națională și constituțională a Bulgariei ca membru al Uniunii Europene, ci și pentru conservarea și viitorul poporului bulgar și al întregii rase umane. Studiile din Bulgaria arată că acestea sunt atitudinile și înțelegerile majorității cetățenilor bulgari.

Biserica Ortodoxă Bulgară, ca o mamă grijulie pentru poporul bulgar, împărtășește preocupările și îngrijorările multor părinți și educatori cu privire la problemele contemporane ale educației copiilor în societatea noastră.

Credem că unitatea inițiată între forțele politice cu privire la restricționarea ideologiilor contrare moralei creștine și rațiunii umane sănătoase în sistemul de învățământ preșcolar și școlar își va găsi continuarea în alte inițiative legislative benefice pentru creșterea și educația copiilor – viitorul Bulgariei.”

Sinodul bulgar a apărat în mod repetat învățătura Bisericii cu privire la sex, gen și orientare sexuală, cel mai recent în iunie, când a emis o declarație împotriva paradei anuale Sofia Pride.

Sfântul Sinod a produs, de asemenea, propria serie de manuale, care poartă ștampila de aprobare a Ministerului Educației și Științei.

Sursa: https://saccsiv.wordpress.com/