Sfânta Liturghie la Mănăstirea Saydannaya din Țara Sfântă, în a patra zi de pelerinaj

Vineri, 18 octombrie, 2024, în a patra zi a pelerinajul în Țara Sfântă, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a săvârșit Dumnezeiască Liturghie în Mănăstirea de maici Saydannaya, aflata sub oblăduirea Patriarhiei Ierusalimului.

Specificăm că stareța Mănăstirii Saydannaya, Egumena SERAFIMA i-a oferit în dar Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU o sfântă icoană după chipul celei care a făcut minunea cu musulmanul tăiat în bucăți și readus la viață. Această sfântă icoană va fi adusă de Vladâca PETRU pentru prima oară în Moldova și va fi adusă spre închinare în Episcopia de Ungheni și Nisporeni.

Mănăstire SAYDANNAYA a fost construită cu multa vreme în urmă pe locul casei mamei Sfintei Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, preoteasa Maria sau Mariam ori Miriam si a sotului ei, preotul Matthan. De această sfântă mănăstirea este legată și minunea cu musulmanul ce a fost readus prin minune la viață, fiind cusut de Însăși Maica Domnului, după ce fusese ucis și tăiat în bucăți de răufăcători.

Aceasta manastirea este singura care gazduieste o icoana a Sfintei Miriam, mama a trei fete, Maria, Ana si Sovia. Despre Maria nu știm nimic, în schimb Ana este Sfânta Ana, mama Născătoarei de Dumnezeu, iar Sovia este mama Elisabetei, mama Sfântului Ioan Botezătorul.

Alături de Înaltpreasfinția Sa au coliturghisit Arhim. KIRIL (Braguța), starețul Mănăstirii Hîrjauca și Președintele Sectorului Eparhial Mănăstiri și viață monahală; Arhim. PAVEL (Tabacari), duhovnicul Mănăstirii Hîncu; Arhim. FILARET (Cernea), duhovnicul Mănăstirii Sadaclia; Ierom. ANTONIE, slujitor și viețuitor al Mănăstirii Hîncu, protod. Victor ROTARI și arhid. VENIAMIN (Seculțan).

Menționăm că în acest binecuvântat pelerinaj sunt prezente și Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Mănăstirii Hîncu; Egumena BENEDICTA (Mura), Stareța Mănăstirii Frumoasa; Egumena ELISAVETA (Gliga), Stareța Mănăstirii din Ungheni și Egumena SILUANA (Iacob), Stareța Mănăstirii Vărzărești. Respectivele maici starețe, dimpreună cu alte monahii prezente în acest pelerinaj, alcătuiesc corul care, dirijat de Egumena PARASCHEVA (Cazacu) dau răspunsurile liturgice la sfintele liturghii și slujbe ce se săvârșesc în timpul pelerinajului din Țara Sfântă.

După rugăciunea Tatăl nostru…, Înaltpreasfinția Sa a împărtăși pe toți pelerinii prezenți.

După Sfânta Liturghie Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a oferit în dar stareții mănăstirii, Egumena SERAFIMA și duhovnicului mănăstirii, câte o frumoasă cruce pectorală, fapt pentru care i-au mulțumit Înaltpreasfinției Sale.

Totodată Egumena SERAFIMA i-a oferit în dar Înaltpreasfinției Sale o deosebită icoană cu chipul Sfântului Apostol Petru, care are înrămat în ea o părticică din moaștele acestui mare sfânt.