Parohia Vînători

Istoria bisericii Sf. Irh. Nicolae din s. Vînători, r. Nisporeni

Biserica „Sf. Irh. Nicolae”.

Localitatea: s. Vînători, r. Nisporeni.

Anul înființării: 1774.

Preot paroh: Protoiereu Emilian MIHAILIUC.

Slujiri arhierești (ultima): 13 noiembrie 2023.

Biserica „Sf. Irh. Nicolae” din satul Vînători, raionul Nisporeni, a fost construită în anul 1774, din piatră. Locașul sfânt avea în proprietate 18 ha de pământ arabil și 1 ha de viță de vie.

În anul 1956, în perioada comunistă, biserica a fost închisă.

În anul 1990 biserica a fost redeschisă.

Prin decretul Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în anul 2001 Protoiereul Emilian MIHAILIUC a fost numit în funcția de paroh. Părintele Emilian păstorește parohia Vînători până în prezent. În această perioadă locașul sfânt a fost renovat.

Date despre preoții slujitori:

• Preotul Gheorghe ARVENTIEV. A fost paroh în anii 1892-1921. Studii: Seminarul Teologic. Copii: Vasile, Nicolae, Liubovi și Ana. Ana își începe activitatea ca învățător în s. Ciutești, r. Nisporeni.
  • Preotul Constantin STADNIȚCHI. S-a născut pe data de 23 mai 1886. A absolvit școala spirituală. În anul 1916 a fost hirotonit în treapta preoțească pentru slujire în parohia Seliște, r. Nisporeni. A fost numit paroh în s. Vînători în anul 1921. A trecut la cele veșnice în anul 1939, fiind înmormântat în cimitirul din Vînători. Copii: Constantin, Mina, Tamara și Elena. Mina a păstorit în parohia Ciutești, r. Nisporeni.
  • Preotul Leonid DRAGHICI. În perioada 1902-1921 a păstorit în cetatea Tighina. În anii 1921-1941 – a păstorit în s. Găureni, r. Nisporeni. Între anii 1941-1944 a fost paroh în Vînători. S-a refugiat în România.
  • Preotul Vasile ARVENTIEV. Paroh al bisericii între anii 1944-1945. A fost arestat, judecat de NKVD. După eliberare – paroh în s. Bărboieni, r. Nisporeni.
  • Preotul Nicolae TRIBOI. A fost paroh în anii 1948-1956.
  • Preotul Teodor IAMANDII. În anul 1990 locașul sfânt a fost redeschis. Părintele Teodor a păstorit în parohia Vînători între anii 1990-1997. În anul 1997 a fost transferat în parohia Ciutești, r. Nisporeni.
  • Preotul Ion Rotaru. A fost paroh în anii 1997-2001. La 02.02.2002 a trecut la cele veșnice.
  • Protoiereul Emilian MIHAILIUC. A fost numit în funcția de paroh al bisericii în anul 2001. Este paroh până în prezent. Părintele Emilian este și duhovnic al preoților din cadrul Blagociniei Nisporeni.

La data de 28 noiembrie 2013 Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a liturghisit în biserica „Sf. Irh. Nicolae” din s. Vînători. Alături de Ierarh au liturghisit Protopopul circumscripției Nisporeni, Protoiereul Vitalie COZARI, paroh bisericii, Protoiereul Emilian MIHAILIUC, preoți din cadrul Protopopiatului Nisporeni. La final, ctitorii locașului sfânt s-au învrednicit de  diplome arhierești.

Părintele Emilian cu ajutorul oamenilor de bună credință a renovat locașul sfânt și a înfrumusețat teritoriul bisericii.

Contacte:

Biserica „Sf. Irh. Nicolae”, s. Vînători, r. Nisporeni.