Parohia Cioara

Istoria bisericii „Sf. Proroc Ilie” din s. Cioara, r. Hîncești

Biserica „Sf. Proroc Ilie”.

Localitatea: s. Cioara, r. Hîncești.

Anul înființării: 1997.

Preot paroh: Preot Ioan MANDIȘ.

Slujiri arhierești (ultima): 23 noiembrie 2013.

Satul Cioara este aşezat pe malul râului Prut, între satele Dancu şi Pogăneşti. Până la începutul secolului XX, nu se cunosc date despre existenţa unei biserici în sat. Din spusele creştinilor, în perioada 1918-1940 a început construcţia unei biserici, fiind ridicată până la cupole, dar construcţia a încetat din cauza celui de-al Doilea Război Mondial. Mai apoi pe perioada regimului comunist ea a fost demolată până la temelie.

Construcţia actualei biserici a început în anul 1997, atunci fiind primită şi binecuvântarea de sfinţire a locului de la Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În perioada 1998-2011 slujbele s-au oficiat în paraclisul temporar situat lângă biserica în construcţie.

Începând cu anul 1998 până în 1999 paroh al bisericii a fost Preotul Andrei NEGARĂ, iar mai apoi Ieromonahul SILUAN (Cheptene) (1999-2005). Din 2005 până în anul 2016 paroh al bisericii a fost Protoiereul Andrei PERCIC.

Pe data de 10 august 2011 a fost oficiată sfinţirea bisericii de către Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, împreună cu un sobor de preoţi. Pentru osteneala şi munca depusa spre binele şi slava Bisericii Ortodoxe din Moldova, unul din ctitorii mai de seamă ai sfântului locaş – Dl Grigore SONIC a fost decorat cu ordinul „Sf. Voievod Stefan cel Mare și Sfânt”, gr. II.

Pe parcursul anului 2013 pe teritoriul locașului sfânt a fost construită o capelă în cinstea Cuviosului Alexandru de Svir. Pe 23 noiembrie 2013, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, s-a aflat în mijlocul enoriaşilor bisericii. Vizita Preasfinţiei Sale, în această localitate, a fost prilejuită de sfinţirea capelei şi oficierea Sfintei Liturghii.

În perioada 2016-2023 parohia Ciora a fostă păstorită de Preotul Serghei VIZIR.

Slujitorii bisericii:

• Preotul Anatolie NEGARĂ – 1998-1999;
  • Ieromonahul SILUAN (Cheptene) – 1999-2005;
  • Protoiereul Andrei PERCIC – 2005-2016;
  • Preotul Serghei VIZIR – 2016-2023;
  • Preotul Ioan MANDIȘ – 2023-prezent.

În anul 2023 (mai 2023) în funcția de paroh al bisericii a fost numit Preotul Ioan MANDIȘ.

Contacte:

Biserica „Sf. Proroc Ilie”, s. Cioara, r. Hîncești.