Parohia „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din or. Nisporeni

Istoria bisericii „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din or. Nisporeni

Biserica Sf. Arh. Mihail și Gavriil.

Localitatea: or. Nisporeni.

Anul înființării: 1864.

Preot paroh: Protoiereu Nicolae OLARU.

Cleric: Preot Marcel OLARU.

Slujiri arhierești (ultima): 31 august 2024

Nu se știe în ce an a fost construită prima biserică de lemn din Nisporenii de sus. În anul 1825 pe locul ei a fost construită o altă biserică de lemn, cu hramul ,,Sf. Arh. Mihail și Gavriil”, cu sârguința Preotului Lupu Ulinici și a oamenilor.

În anul 1864, pe locul acesteia, a fost construită actuala biserică ,,Sf. Arh. Mihail și Gavriil”, cu contribuția Preotului Ioan FOLTEA și a enoriașilor. A fost sfințită în ziua de 08 septembrie 1864. A fost reparată în anul 1883.

Este un edificiu în stil eclectic, compartimentat în pridvor, pronaos, naos și altar. Clopotnița pătrată, cu acoperișul piramidal, se află deasupra pridvorului. Deasupra naosului cubiform se înalță turla octogonală cu cupola mare în formă de bulb. A fost reparată capital în 1891, cu mijloacele parohienilor, fiind cheltuită suma de 1270 de ruble, dintre care, 200 de ruble au fost donate de proprietarul Petru SOLEANICOV.

În 1889 a fost deschisă o școală de alfabetizare de pe lângă biserică, unde învățau 44 de băieți. Lecțiile de religie erau predate de către Preotul Iulian LVOVSCHI, iar învățător era Ion DANILESCU. În anul 1905 comunitatea creștină din Nisporenii de Sus au cumpărat o poartă ornamentată pentru împrejmuirea bisericii, evaluată la 260 de ruble.

În perioada interbelică, biserica dispunea de casă pentru preot și local pentru școala parohială. Pe atunci, dispunea de multe cărți vechi bisericești, editate în limba română: „Evanghelie” (București, 1750), „Evhologhion”, (Iași, 1750), „Cazanii” (București, 1768), „Molitvenic” (Râmnic, 1768), „Apostol” (București, 1784), „Octoih” (Blaj, 1792), „Strastnic” (Blaj, 1804), „Psaltire” (București, 1806), „Penticostar” (Blaj, 1808), „Catavasier grecesc și românesc” (Sibiu, 1817), „Anthologhion” (Mănăstirea Neamț, 1825), „Octoih” (Mănăstirea Neamț, 1836), „Ceaslov” (Mănăstirea Neamț, 1850), „Psaltire” (Mănăstirea Neamț, 1859).

În 1940 clădirea bisericii a avut de suferit în urma cutremurului de pământ, din 10 noiembrie, pagubele fiind estimate la suma de 200 000 lei. Localnicii au încercat în anul următor să repare biserica, însă materialele de construcție au fost confiscate de către autoritățile sovietice. A fost reparată în anul 1942.

În perioada sovietică locașul sfânt nu a funcționat.

În anul 1989 biserica a fost redeschisă. În funcția de paroh al bisericii a fost numit Protoiereul Nicolae OLARU. Părintele Nicolae păstorește parohia până în prezent. În anul 2013 în funcția de cleric al bisericii a fost numit Preotul Marcel OLARU.

Preoți:

1806-1846 – Preotul Lupu Varlaam ULINICI;

1840-1876 – Preotul Ioan Ioan FOLTEA;

1849-1864 – Preotul Petru Lupu ULINICI;

1865-1868 – Preotul Constantin Grigore LOGHIN;

1868-1870 – Preotul Ioan Teodor SCODIGOR;

1876-1887 – Preotul Hristofor Grigore FRUNZĂ;

1887-1930 – Preotul Iulian Trofim LVOVSCHI;

1930-1941 – Preotul Valentin LVOVSCHI;

1941-1944 – Preotul Aurel ANDRIOAIE;

1989-prezent – Protoiereul Nicolae OLARU.

La data de 15 februarie 2013, de sărbătoarea Întâmpinării Domnului, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfânta Liturghie în biserică.

În perioada 2023-2024 Părintele Nicolae OLARU și oamenii de bună credință au depus efortul pentru a renova biserica. A fost renovat exteriorul sfântului locaș și acoperișul.

La data de 31 august 2024 Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfânta Liturghie în biserică.

În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat călduros de Protoiereul Dumitru RANGA, Protopopul bisericilor din raionul Nisporeni, de Preotul Marcel OLARU, clericul bisericii menționate, dimpreună cu soborul de preoți și credincioșii prezenți.

Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, alături de care au coliturghisit Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, Protoiereul Dumitru RANGA, Protopopul de Nisporeni, Protoiereul Nicolae OLARU, parohul bisericii menționate, și un sobor de preoți și diaconi.

La final, Înaltpreasfinția Sa a ținut să felicite parohul și comunitatea credincioșilor ai bisericii cu slujire arhierească, aducând totodată și cuvinte de apreciere pentru toate lucrările de renovare înfăptuite la biserică.

Contacte:

Biserica „Sf. Arh. Mihail și Gavriil”, or. Nisporeni.