Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, s. Buțeni

Istoria bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din s. Buțeni, r. Hîncești

Biserica „Nașterea Maicii Domnului”.

Localitatea: s. Buțeni, r. Hîncești.

Anul înființării: 1847.

Preot paroh: Preot Vasile PREPELIȚĂ.

Slujiri arhierești (ultima): 21 septembrie 2015.

Biserica „Nașterea Maicii Domnului” din s. Buțeni, r. Hîncești, a fost construită în anul 1847 din piatră, de către proprietarul Ioan Ilie BOTEZATU. Permisiunea de a construi o biserică din piatră în localitate i-a fost dată moșierului de către Sfântul Sinod la 31 decembrie 1843.

Este o biserică de mici dimensiuni, în formă de Cruce, compartimentată în pridvor, turn-clopotniță, pronaos, naos și altar. Pe latura de sud a peretului pridvorului, în partea de sus, se află o nișă, unde s-a păstrat inscripția bisericii cu caractere chirilice: „Această sfântă biserică în numele Sfintei Nașterii Maicii Domnului, s-au zidit din nou prin sârguința pomeșcicului din satul Buțeni, uezdul Chișinăului, dvoreaninului și cavaler, Ioan Iliev Botezatu. Anul 1847, luna septembrie, 8 zile”. Turnul-clopotniță alipit de pronaos este în două nivele. Primul nivel este mai înalt, iar al doilea, unde sunt instalate clopotele, este de proporții mai mici, în formă pătrată, prevăzut cu trei ferestre arcuite. Naosul are formă pătrată, acoperit cu o calotă în formă de boltă, încununat cu o turlă mică decorativă. Altarul în exterior are formă dreptunghiulară, acoperit ca și pronaosul în două ape.

În interiorul bisericii, pe partea dreaptă a naosului, se ală mormântul ctitorului, Ioan Ilie BOTEZATU, iar în pridvor, pe partea stângă, cel al fiului său, Constantin BOTEZATU (1820-1852).

În perioada sovietică, biserica nu a funcționat, fiind folosită ca depozit de cereale al colhozului.

În anul 2011 locașul sfânt a fost redeschis. Din anul 2011 și până în prezent paroh al bisericii este Preotul Vasile PREPELIȚĂ. Părintele Vasile și oamenii de bună credință din localitate au depus efortul pentru a renova biserica (a fost schimbat acoperișul, instalate uși și geamuri noi, reparație exterioară și interioară, au fost procurate vase liturgice, cărți, etc.).

La data de 21 septembrie 2015 Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat sfințirea Prestolului (Sf. Mese) și Sfânta Liturghie în biserică. La serviciul divin au participat preoți din cadrul protopopiatului Hîncești, enoriașii bisericii și oaspeți. La final, corul de copii din parohie a prezentat un mic concert de cântări bisericești, cu prilejul hramului bisericii.

Preotul Vasile PREPELIȚĂ desfășoară în parohie activitate filantropică, misionară rodnică, îndreprinde diferite activități pentru tânăra generație.

Preoți slujitori ai bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din s. Buțeni:

• 1845-1881 – Gheorghe Chiril PLATONOV;
  • 1881-1885 – Gheorghe Ilie VELIANT;
  • La 11 noiembrie 1885 biserica a fost închisă deorece necesita reparații, în anul 1921 locașul sfânt a fost redeschis;
  • 1921-1927 – Vladimir Ioan CAISÂN;
  • 1927-1945 – Nicolae Leonov CUPRIANOV;
  • 2011-prezent – Preotul Vasile PREPELIȚĂ.

Contacte:

Biserica „Nașterea Maicii Domnului”, s. Buțeni, r. Hîncești.