O ORIGINALĂ MANIFESTARE A PRIETENIEI A TINERILOR ȘI COPIILOR DIN BUȚENI, R. HÎNCEȘTI

În prima zi a vacanței de toamna, cu binecuvintarea Preasfintitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, încadrîndu-se în proiectul ,,Ești prietenul meu real? Lasa netul, fii alaturi!” tinerii si copii din sat. Buteni, raionul Hîncești împreuna cu parohul  bisericii ,,Nașterea Maicii Domnuluipreotul Vasile PREPELIȚĂ s-au gîndit la un mod original de a manifesta prietenia. Tinerii și copii au făcut de sine stătător pateuri cu brînză, cartofi și magiun în sat fiind ghidați de preoteasa Tatiana Prepelita. În timpul preparării părintele Vasile le-a vorbit despre noiele tehnologii și în special despre folosirea internetului.

După aceea  s-au deplasat la Centru pentru copii în situatii de risc ,,DRINDUSA” din or. Hîncești. Vizitind de mai multe ori acest centru copii și tinerii s-au facut prieteni reali, care de fiecare data așteapta o noua întilnire cu nerabdare.  După ce au gustat din cele pregătite toți s-au jucat și s-au distrat. Copii și pedagogi sociali de la ,,Brindusa” au rămas adînc uimiți de faptul că copii au putut sa realizeze aceste pateuri de sine stătător cu multă dragoste și stăruință.