Mitropolitul Serafim de Pireu: „Copiii adoptați de persoanele gay nu pot fi botezați”

Ierarhul Bisericii Ortodoxe din Grecia, Mitropolitul Serafim al Pireului, a răspuns la întrebările unui jurnalist cu privire la legea căsătoriei homosexuale adoptată în Grecia.

Întrebat de un jurnalist dacă membrii parlamentului (care au votat pentru legea căsătoriei gay) vor fi acceptați în Biserică, Mitropolitul a răspuns:

„Nu, Nu, NU! Nu îi vom accepta. Cei care fac acest lucru se îndepărtează de credința creștină. Aceasta este o trădare a lui Hristos și pentru acești nefericiți ar fi fost mai bine să nu se fi născut. Vor pieri dacă nu se pocăiesc”.

După aceasta, jurnalistul l-a întrebat pe mitropolitul Serafim: „Nici voi nu veți boteza copiii homosexualilor?”

Mitropolitul Serafim a răspuns: „Desigur că nu!” Am spus-o! Din trei motive.

În primul rând, copiii nu au credință, căci nici acești oameni nu au credință și ce fel de credință pot transmite copiilor lor?

În al doilea rând, duhovnicul va trebui să participe punându-și semnătura pe documentele care atestă acest eveniment. Nu ar fi asta un fel de mărturisire?

În al treilea rând, dacă iubim copiii, nu îi vom boteza. De ce? Pentru a le oferi ocazia să înțeleagă că acțiunile „părinților” lor sunt păcătoase și greșite.”

Anterior Mitropolitul Pireului, Serafim, a excomunicat din Biserică politicienii care au susținut căsătoria homosexuală.

Și la Fanar, Biserica Greacă a fost criticată pentru respingerea legii căsătoriilor gay.

Sursa: Uniunea juriștilor Ortodocși din Ucraina