Mesaj de felicitare al ÎPS Arhiepiscop PETRU, adresat Prot. Grigore DODON, Protopop al Bisericilor din Raionul Călărași, cu împlinirea a 50 ani de viață

Preacucernicia Voastră,

Preacucernice Părinte, Grigore,

Cu ocazia împlinirii celor 50 ani de viață, Vă adresez părinteşte cuvinte de felicitare şi urări de bine.

La acest popas anijersar, Vă dorim ca Bunul Dumnezeu, să Vă dăruiască şi-n continuare ani binecuvântați și îmbelșugați cu daruri și binecuvântări cerești, având aceeaşi râvnă şi dragoste faţă de cele sfinte, de rugăciune şi de Sfintele Slujbe.

Pacea sufletească şi Harul Duhului Sfânt, să fie darurile nelipsite din anii vieții Sfinției Voastre.

Ne rugăm ca Dumnezeu să Vă sprijine duhovniceşte în călătoria pământească, de a merge prin anii vieții tot cu acelaș curaj duhovnicesc, cu aceeaşi dragoste față de sfintele slujbe, cu jertfelnicie şi devotament pe drumul ce duce spre Hristos şi Împărăţia Sa.

Preacucernice Părinte Protopop,

Ziua de naștere ne dă și un prilej de a face o retrospectivă asupra unor fapte mărețe din viața celui sărbătorit. Astfel, nu avem cum să nu remarcăm și faptul că până la această frumoasă și jubiliară vârstă, v-ați remarcat nu doar ca un slujitor râvnitor și Protopop activ, care participați frecvent la înfăptuierea activităților eparhiale, ci v-ați evidențiat și-n societate ca un om deosebit și plin de cumsecădenie, chibzuit și plin de înțelepciune în realizarea îndatoririlor ca cetățean exemplar în societate. În acest context, fapta cea mai deosebită este că familia pe care ați întemeiat-o cu mai bine de 30 ani în urmă dimpreună cu mult stimata Cucoană preoteasă Valentina, a ajuns să fie una exemplară și cu roade frumoase de care se bucură și Dumnezeu și oamenii care vă cunosc. Iar aici facem referire la minunații copii pe care vi i-a dăruit Dumnezeu și pe care i-ați crescut și educat creștinește, fiind ei înșiși deja exemple pentru multe familii în societate.

De aceea Vă dorim să fiţi și-n continuare întărit de harul Duhului Sfânt, pentru a fi ca și până în prezent o  flacără de credință, călăuzind şi povăţuind duhovniceşte credincioșii care vin pentru hrană duhovnicească și alinare sufletească în biserica „Minunea Sf. Arhanghel Mihail și Gavriil” din s. Vărzăreștii noi, r. Călărași, al căreia paroh și sunteți, unde și înfăptuiți multe activități misionare, pastorale și sociale.

Totodată la acest popas aniversar, ținem să vă adresăm și cuvinte de înaltă apreciere pentru toată osteneala ce o depuneți ca paroh la înfrumusețarea bisericii parohiale, fiindu-vă recunoscători și pentru implicarea în desfășurarea activităților în cuprinsul Protopopiatului Călărași și a Eparhiei.

În această atmosferă de sărbătoare jubiliară, Vă dorim, ani binecuvântaţi şi slujire îmbelşugată și rodnică pe ogorul Bisericii Ortodoxe.

Cu arhiereşti binecuvântări şi dragoste părintească,

+ PETRU,

Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni