Mesaj de felicitare al ÎPS Arhiepiscop PETRU, adresat Preasfințitul FILARET, Episcop de Căpriana și vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, cu împlinirea unui an de arhierie

Preasfinția Voastră,

Preasfinţite FILARET,

În această zi importantă şi cu semnificaţii spirituale pentru Preasfinţia Voastră, când împliniţi un an de la hirotonia întru arhiereu, Vă adresăm sincere şi cordiale cuvinte de felicitare şi urări de bine.

Din acea zi Dumnezeu v-a încredinţat cea mai înaltă şi responsabilă slujire în Biserică, slujire care cere credinţă statornică, efort şi tenacitate, calităţi şi virtuţi pe care le şi aveţi şi care Vă caracterizează trăirea şi slujirea rodnică.

Preasfințite Stăpâne,

Considerându-Vă un reper al demnităţii creştine şi un exemplu viu în care Harul lui Dumnezeu vine în completarea unei personalităţi puternice, a unui om bun şi hotărât, să-şi ducă la îndeplinire misiunea pe care şi-a asumat-o în ziua hirotoniei în înalta treaptă de slujire bisericească a arhieriei. Pentru aceasta, dar şi pentru tot ce faceţi prin slujire şi misiune în cuprinsul Episcopiei de Cahul și Comrat, Vă apreciem, urându-Vă să aveți parte de bucurii duhovnicești în îndelungata slujire arhierească!

Preasfinţite Stăpâne, fie ca Milostivul Dumnezeu, să Vă aibă mereu în paza Sa, iar noi Vă dorim să trăiți întru mulți și fericiți ani și să aveți o slujire arhierească îndelungată!

Cu dragoste frățească în Hristos-Domnul,
+ PETRU,