Lumea care nu-L cunoaşte pe Dumnezeu nu ne înţelege pe noi credincioșii

Oamenii care nu-L cunosc pe Dumnezeu nu înţeleg credinţa noastră. Oamenii care nu vin la biserică nu-i înţeleg pe cei care vin la biserică. Oamenii care nu postesc nu-i înţeleg pe cei ce postesc, de ce se chinuiesc, de ce stau flămânzi. Oamenii care nu se spovedesc nu ne înţeleg pe noi, „De ce te duci la popa, să-i spui ce-ai făcut?”.

Oamenii care nu se împărtăşesc nu ştiu ce bucurie avem noi atunci când primim Trupul şi Sângele Domnului. Oamenii care nu fac milostenie, care ţin doar pentru ei, care sunt avari, zic, „Dar de unde v-a apucat acum să daţi? Ţineţi pentru voi, că nu ştiţi mâine ce o să fie!” – ş.a.m.d.

Lumea care nu-L cunoaşte pe Dumnezeu nu ne înţelege pe noi. Nu suntem din această lume, din acest mod de a gândi al unei lumi separate, depărtate de Dumnezeu. Ea se mai numeşte lume secularizată – o lume care nu numaidecât Îl neagă pe Dumnezeu, nu numaidecât spune că Dumnezeu nu există, ci spune că există Dumnezeu, dar că noi nu prea avem legătură cu El. Trăim ca şi când Dumnezeu nu ar exista, ca şi când nu am şti ce ar vrea Dumnezeu de la noi. Ei bine, Domnul Hristos ştia că acesta este locul celor care-L iubesc, Îl ascultă şi Îl urmează pe El în această societate, în această lume până la sfârşitul veacurilor.

Preasfințitul Damaschin Dorneanul,

Sursa: Cuvântul Ortodox