Locurile sfinte vizitate în a șasea zi de pelerinaj în Țara Sfântă

Duminică, 20 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în cea de-a șasea zi a pelerinajului, în a doua parte a zilei, dimpreună cu grupul aflați în Țara Sfântă, s-au închinat cu multă evlavie și bucurie sufletească la mai multe sfințenii, vizitând locurile sfinte stabilite în programul pelerinajului.

Locurile vizitate și la care s-au închinat Ierarhul cu pelerinii sunt: Muntele ispitirii, unde Hristos a stat în post 40 de zile dup Botez, fiind ispitit de diavolul. Tot aici s-au închinat Mănăstirea ce se află în acest loc și la peștera Sfântului Hariton Mărturisitorul și la toate sfințeniile de aici, în deosebi la o Sfântă Răstignire izvorâtoare de mir.

Apoi au vizitat izvorul Sfântului Proroc Elisei.

Apoi a fost vizitată Mănăstirea Sfântului Proroc Ilie și dudul (sicomorul) în care s-a suit Zaheu vameșul, atunci când s-a întâlnit cu Hristos.

La toate locurile vizitate, s-au citi pericopele evanghelice, care fac mărturie despre acestea. De asemenea, la toate locurile de sfințenie, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu întregul grup de pelerini, s-au rugat pentru pacea și sănătatea, dar și mântuirea sufletească a cinului preoțesc și monahal, dar și pentru toți dreptmăritorii creștini, din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, cât și din întreaga noastră țară.

Totodată Ierarhul pomenea în mod particular, rugându-se pentru toți cei ce au dorit să fie pomeniți de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, în Țara Sfântă.