Locurile sfinte vizitate în a patra zi de pelerinaj în Țara Sfântă

Vineri, 18 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în cea de-a patra zi a pelerinajului, după ce în dimineața zilei a săvârși Sfânta Liturghie la Mănăstirea Saydannaya, dimpreună cu grupul aflați în Țara Sfântă, s-au închinat cu multă evlavie și bucurie sufletească la mai multe sfințenii, vizitând locurile sfinte stabilite în programul pelerinajului.

Locurile vizitate și la care s-au închinat Ierarhul cu pelerinii sunt: Grădina Ghetismani, cu toate locurile unde Hristos s-a rugat, unde a fost trădat și sărutat pe obraz de Iuda şi unde a fost prins, pentru a fi dus la pătimire.

Apoi a fost vizitat Mormântul Maicii Domnului, Mănăstirea Sf. Mironosițe Maria Magdalena, unde s-au închinat la moaştele Sf. Cneghine Elisaveta şi Varvara și la alte sfințenii ce se află aici. S-a mers și pe scările care a mers Hristos spre patima Sa înainte de intrarea în Ierusalim.

A fost vizitat și locul unde Sf. Apostol Toma a primit de la Maica Domnului Brâul ei, după ce ea a adormit și a fost înmormântată.

Apoi a fost vizitată închisoarea Sf. Ap. Petru, închisoarea unde a fost întemnițat Hristos, dar și închisoarea lui Baraba, dar și alte locuri de pe drumul pătimirilor, numit și Drumul Crucii.

Apoi a fost vizitat foișorul unde Hristos a luat cina cea de taina cu ucenicii, care era casa Sf. Ap. Marcu.

După aceasta a fost vizitată, casa Sf. Ap. Ioan Teologul, unde a adormit Maica Domnului. În continuare a fost vizitată Biserica Cincizecimii, unde s-a Pogorât Duhul Sfânt.

De asemenea a fost vizitată biserica și locul unde a fost ucis cu pietre Sf. Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan.

La toate locurile vizitate, s-au citi pericopele evanghelice, care fac mărturie despre acestea. De asemenea, la toate locurile de sfințenie, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu întregul grup de pelerini, s-au rugat pentru pacea și sănătatea, dar și mântuirea sufletească a cinului preoțesc și monahal, dar și pentru toți dreptmăritorii creștini, din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, cât și din întreaga noastră țară.

Totodată Ierarhul pomenea în mod particular, rugându-se pentru toți cei ce au dorit să fie pomeniți de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, în Țara Sfântă.