ÎPS Arhiepiscop PETRU a slujit de Înălțarea Domnului în biserica „Sf. Ierarh Nicolai” din s. Bumbăta, rn. Ungheni

Joi, 13 iunie, 2024, de sărbătoarea Înălțării Domnului, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a slujit în biserica ,,Sf. Ierarh Nicolae” din s. Bumbăta, rn. Ungheni.
Această slujbă a fost prilejuită de hirotonia și instalarea noului preot pentru parohia menționată, în urma decesului fostului paroh, Prot. Vasile BULANCEA.
În dimineața zilei Ierarhul a fost întâmpinat de diaconul Petru MACOVEI și preoteasa Veronica MACOVEI, dnl Gheorghe PALADE, primarul localității, slujitorii și credincioșii prezenți.
Înainte de începerea sfintei liturghii, Înaltpreasfinția Sa a citit rugăciunea de sfințire a interiorului bisericii, întrucât s-au făcut lucruri de renovare.
După cântarea Heruvicului, diaconul Petru MACOVEI a fost hirotonit preot pentru biserica ,,Sf. Ierarh Nicolae” din s. Bumbăta.
După Sfânta Liturghie Înaltpreasfinția Sa ținut un cuvânt predicatorial, în care a vorbit despre semnificația și importanța sărbătorii Înălțării Domnului.
Apoi Ierarh l-a instalat pe noul paroh pentru biserica dată, adresându-i cuvinte părintește noului hirotonit, sfătuindu-l și povățuindu-l cum să-și ducă crucea slujirii preoțești.
După aceasta, preotul Petru MACOVEI, a adresat un cuvânt de mulțumire Ierarhul și tuturor celor prezenți.
La final, după tradiție, noul hirotonit a binecuvântat cu sfânta cruce pe toți credincioșii prezenți.
Menționăm și faptul că Înaltpreasfinția Sa, în amintirea fostului paroh, Prot. Vasile BULANCEA, a oferi fiului cel mare, Dionisie BULANCEA, Medalia Eparhială ,,Sf. Bn. Knz Alexandru Nevski”, gr. I.
De asemenea, specificăm și faptul că această slujire arhierească este prima în această Sfântă Biserică.