De sărbătoarea Botezul Domnului, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, după săvârşirea Sfintei Liturghii, din biserica ,,Sf. M. Mc. Pantelimon”, de la Mănăstirea Hîncu, însoţit de soborul preoţilor slujitori, împreună cu miile de credincioş prezenții, în mod organizat s-au deplasat în procesiune la izvorul în cinstea icoanei Maicii Domnului „Izvorul Tămăduirii” din complexul Mănăstirea Hîncu.
Aici, Ierarhul a oficiat Sfinţirea cea Mare a Apei, așa cum privede rânduiala tipiconală.
Menționăm și faptul că slujba Aghesmei celei Mari a fost săvârşită într-o atmosferă deosebită prin imnografia sărbătorii, iar numeroși credincioși prezenţi la această slujbă, au aşteptat cu îngăduială să-și ia fiecare agheasmă la casele lor.
La finele slujbei de sfinţire a apei, creştinii doritori şi mai curajoşi au avut posibilitatea să se scufunde în bazinul în formă de talpă din apropierea izvorului menționat.
Acest frumos și străvechi obicei, a devenit deja o tradiţie nedespărţită de acest mare praznic, ce are loc la Mănăstirea Hîncu.