ÎPS Arhiepiscop PETRU a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Hîncu în ziua Sfinților Apostoli Petru și Pavel

Vineri, 12 iulie, 2024, când sunt sărbătoriți Sfinții Apostoli Petru și Pavel,  Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstire ,,Cuvioasa Parascheva” – Hîncu, din s. Bursuc, rn. Nisporeni.

Dumnezeiasca Liturghie a fost să vârșită în biserica Sf. M. Mc. Pantelimon”.

După citirea pericopei evanghelice, Ierarhul a ținut un cuvânt predicatorial în care a explicat mesajul evanghelic, în care a relatat secvențe din viața Sfinților Ap. Petru și Pavel.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul Mănăstiri Hîncu, condus de stareța așezământului monahal, Egumena PARASCHEVA (Cazacu).

Prezenți la Sfânta Liturghie au fost și numeroși credincioși, care s-au împărtășit cu Sfintele Taine, cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

La sfârșitul sfintei liturghii Înaltpreasfinția Sa a felicitat pe credincioșii prezenți cu sfâmta sărbătoare.

După sfânta Liturghie, Înaltpreasfinția Sa a Sfințit icoanele cu Chipul Sf. Ap. Petru și Pavel de la intrarea în Catedrala cu hramul sfinților prăznuiți astăzi și icoana Cuv. Parascheva de la intrarea în bis Cuv. Parascheva, ctitorite de Dnl Gheorghe și dna Maria Vornicescu, care sunt mari ctitori ai Sfintei Mănăstiri Hîncu, dar și ai Catedralei Episcopale din mun. Ungheni.

Pentru această faptă de milostenie și ctitorie deosebită, dnl Gheorghe a fost decorat  Medalia Eparhială, „Sf. Ap. Petru și Pavel”, gr. I, iar dna Maria a fost decorată cu Distincția Eparhială „Cuvioasa Parascheva”.

După aceasta Înaltpreasfinția Sa a fost felicitate cu ziua numelui de stareța Mănăstiri Hîncu, Egumena PARASCHEVA (Cazacu). După aceasta Ierarhul l-a fost felicitate pe duhovnicul Mănăstirii Hîncu, arhim. Pavel (Tabacari), cu ziua numelui și împlinirea a 27 ani de preoție. La rândul său arhim. Pavel l-a felicitate pe Ierarh cu ziua numelui, oferindu-i în dar un set de accesorii pentru slujirea arhierească.