ÎPS Arhiepiscop PETRU a participat la slujba privegherii în cinstea Cuviosului Cucșa de la Odessa

Sîmbătă seară, 28 septembrie, 2024, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a participat la slujba privegherii în cinstea cuviosului Cucșa de la Odessa.
Slujba privegherii a avut loc în biserica ,,Izvorul Tămaduiri” din Mănăstirea ,,Adormirea Maicii Domnului” din Odessa și a fost oficiată de Preafericitul ONUFRIE, Mitropolitul Kievului și al întregii Ucraine, în prezența Chiriarhului locului, ÎPS AGAFANGHEL, Mitropolitul de Odessa și Ismail și a unui impunător sobor de arhierei, preoți și diaconi.
Această slujbă de priveghere este premergătoare soborniceștii slujbei praznicale de mâini prin care vor fi comemorați 200 ani de la întemeierea Mănăstirii ,,Adormirea Maicii Domnului” din Odessa.
Menționăm că la această slujbă Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU este prezent cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldovei și invitația Chiriarhului locului, ÎPS Mitropolit AGAFANGHEL.