ÎPS Arhiepiscop PETRU a fost decorat cu Ordinul Bisericii Ortodoxe din Ucraiana „Sf. M. Mc. Gheorghe”

Marți, 1 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, slujind cu prilejul hramului în Mănăstirea ,,Icoana Maicii Domnului – Vindicătoarea” din s. Holodnaia Balca, reg. Odessa, a fost decorat cu Ordinul Bisericii Ortodoxe din Ucraina ,,Sf. M. Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință”.
Respectivul ordin a fost oferit de Preafericitul ONUFRIE, Mitropolitul Kievului și al întregii Ucraine, dar i-a fost înmânat de Înaltpreasfințitul AGAFANGHEL, Mitropolitul de Odessa și Ismail, în cadrul sfintei liturghii, prilejuită de sărbătorirea hramului mănăstirii amintite mai sus.

Această înaltă apreciere bisericească i-a fost oferită Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU cu prilejul împlinirii a 200 ani de la întemeierea Mănăstirii ,,Adormirea Maicii Domnului” din Odessa, unde Vladâca PETRU a absolvit Seminarul Teologic din Odessa, dar și pentru frumoasa și rodnica prietenie duhovnicească ce o are cu Biserica Ortodoxă din Ucraina și cu mulți ierarhi de aici.