Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a participat la slujba hramului mănăstirii „Icoana Maicii Domnului – Vindicătoarea” din s. Holodnaia Balca, reg. Odessa

Marți, 1 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a participat prin slujire la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de la Mănăstirea „Icoana Maicii Domnului – Vindicătoarea” din s. Holodnaia Balca, reg. Odessa, cu prilejul sărbătoririi hramului acestui așezământ monahal.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul AGAFANGHEL, Mitropolit de Odessa și Ismail, dimpreună c-un sobor de arhierei și preoți a sfințit Sfântul Prestol din biserica  „Icoana Maicii Domnului – Vindicătoarea”, după care a fost săvârșită Dumnezeiasca Liturghie într-o atmosferă duhovnicească de sărbătoare.

Specificăm că la această slujbă praznicală Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU este prezent cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldovei și invitația Chiriarhului locului, ÎPS Mitropolit AGAFANGHEL.

Menționm și faptul că Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a fost însoțit la această slujbă de Arhim. SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hîrbovăț, rn. Călărași și de Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan), Consilier Economic al Centrului Eparhial