Fii cu mare atenție și evlavie când te găsești în biserică, când cânți și te rogi

Fii foarte atent când te găsești în biserică. Să nu vorbești cu cineva și când cânți, nu te strădui din slava deșartă să faci glas frumos, spre plăcerea oamenilor.

Deasupra oamenilor în biserică, se află mulțime de îngeri, care cântă împreună în chip nevăzut. Când vreun credincios începe să glumească sau să vorbească cu alții despre cele trupești, îngerii care îl vad, lasă cântarea și se întristează amar pentru starea lui, zicând: „O, în ce grea ticăloșie a căzut sufletul acestui om! Cu câtă nesimțire stă el în biserică, fără frica de Dumnezeu și fără de rușine. Dumnezeu i-a făcut urechile ca să le umple de rugăciune smerită și evlavioasă, iar el le umple de râs și de bârfeală!

Aceste cuvinte mă umplu de spaima și când intru în biserică cu mai multă evlavie încerc să stau acolo. Și mă gândesc cu teamă la cum stau îngerii lui Dumnezeu în biserică și mă rușinez și încerc măcar să nu-i întristez, dacă nu pot să fiu și eu ca ei slăvindu-L umilincios pe Dumnezeu.

Sfântul Ierarh Nifon

Cuvinte de învățături sfinte