Inaugurarea monumentului cneazului Grigori Potiomkin-Tavriceshi

Sîmbătă, 19 noiembrie 2016, lîngă satul Rădenii Vechi, raionul Ungheni, a avut loc, la inţiativa Ambasadei Rusiei în Rep. Moldova şi a Consiliului Raional Ungheni, inaugurarea oficială a monumentului restaurat al cneazului Grigori Potiomkin-Tavriceshi, personalitate complexă a secolului XVIII.

La invitaţia doamnei Liudmila GUZUN, Preşedinte al Consiliului Raional Ungheni, au luat parte la evenimentul menţionat, cu binecuvîntarea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, Prot. Ştefan RÎMBU, preşedintele Sectorului Eparhial Relaţii Culturale şi Prot. Nicolai BOIAN, cancelarul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni. După deschiderea oficială a evenimentului, delegaţii Episcopiei au săvîrşit rînduiala de sfinţire a plăcii comemorative şi litia pentru sufletul cneazului Grigorie. După oficierea acestei rînduieli Prot. Vadim COROSTINSCHI, a dat citire cuvîntului de felicitare şi de apreciere al Preasfinţitului PETRU, elogiind totodată prin cîteva referiri personalitatea notorie a cneazului Grigori Potiomkin-Tavriceshi.

Menţionăm că la evenimentul cultural au participat reprezentanți ai Guvernului Republicii Moldova, administrației publice locale și regionale, reprezentanți ai ambasadelor și oaspeți din Moscova, Smolensc și St. Petersburg.