Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din s. Derineu, rn. Călărași

Luni 24 iunie, 2024, de ziua Sfântului Duh și pomenirea Sfinților Apostoli Bartolomeu și Varnava, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din s. Derineu, r. Călărași.
În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat călduros de Prot. Grigore DODON, Protopopul Bisericilor din Raionul Călărași; parohul acestei biserici, preotul Alexandru POPA, împreună cu familia; dnl Vasile REVENCO primarul localității, soborul de preoți și credincioșii prezenți, care îl așteptau cu mult drag pe ÎPS Arhiepiscop PETRU, pentru a săvârși slujba arhierească.
Alături de Înaltpreasfinţia Sa au coliturghisit Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, Prot. Grigore DODON, Protopopul de Călărași; Arhim. KIRIL (Brăguța), starețul Mănăstirii Hîrjau; Arhim. SPIRIDON (Marin, )starețu Mănăstiri Hîrbovăț, dar și alți slujitori.
În timpul Sfintei Litughii au fost înălțate rugăciuni, cerându-se ca Dumnezeu să-și reverse mila Sa peste parohul și credincioșii acestei comunități, ajutându-i la înfăptuirea faptelor creștinești și mântuitoare.
După citirea pericopei evanghelice Ierarhul a ținut un consistent cuvânt de învățătură în care a vorbit credincioșilor prezenți despre importanța, folosul și necesitatea bisericii într-o comunitate, îndemnând credincioșii să fie prezenți la slujbele bisericești și să marturisească prin fapte pline de curaj duhovnicesc, credința cea drept măritoare.
De asemenea Înaltpreasfinția Sa a vorbit și despre datoria ce o are un creștin adevărat în fața lui Dumnezeu și despre grija ce trebuie s-o avem de mântuirea sufletului.
După rugăciunea Tatăl nostru…, Înaltpreasfinția Sa a împărtășit copiii și credincioșii ce s-au pregătit pentru primirea Sfintei Împărtășanii.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a săvârșit slujba de sfințire a unei icoane a Maicii Domnului numită ,, Axionița” (Cuvinise cu adevărat…), care a fost adusă de la Muntele Atos și va rămâne pentru totdeauna în acest sfânt local.
Apoi, Înaltpreasfinția Sa a ținut să felicite parohul și comunitatea credincioșilor ai acestei sfinte biserici cu această slujbă arhierească, adresându-le și cuvinte de apreciere atât d-lui primar al satului Derineu, cât și parohului, care conlucrează frumos împreună, alături de minunații credincioși eenoriași ai acestui sfânt locaș.
După aceasta Ierarhul a înmânat Medalii Eparhiale și Diplome Arhierești unor ctitori și binefăcători ai acestei biserici.
În mod deosebit menționăm că Ierarhul a oferit Medalia Eparhială ,, Sf. BN. Knz Alexandru Nevski”, gr. I, d-lui Vasile REVENCO, primarul satului Derineu și parohului, preotul Alexandru POPA. De asemenea, Ierarhul a oferit în dar o icoană unei enoriașe vârsnice, care a fost omagiată astăzi.

La final părintele paroh, a adus cuvinte de recunoștință și mulțumire Înaltpreasfinției Sale, soborului de slujitori prezenți, tuturor ctitorilor, binefăcătorilor și enoriașilor acestei sfinte biserici.