Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail” din s. Vărzăreștii Noi, r. Călărași, săvârșită de ÎPS Arhiepiscop PETRU

Luni, 15 iulie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Minunea Sf. Arhanghel Mihail” din s. Vărzăreștii Noi, r. Călărași.
În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de parohul acestei biserici, Prot. Grigore DODON, împreună cu preoteasa Valentina, dimpreună cu soborul de preoți și credincioșii prezenți.
Această dumnezeiască liturghie a fost prilejuită de împlinirea a 50 ani de viață pământească a parohului, Prot. Grigore DODON, care este și Protopopul Bisericilor din Raionul Călărași.
Alături de Înaltpreasfinția Sa au coliturghisit Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, parohul Prot. Grigore DODON, Prot. Nicolai CRAVEȚ, Protopopul Bisericilor din Raionul Soroca și Secretarul Episcopiei de Soroca și Drochia, Prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopopul Bisericilor din Raionul Ungheni, Arhim. KIRIL (Braguța), Starețul Mănăstirii Hîrjauca și Președintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și viață monahala și-un impunător sobor de preoți și diaconi.
La Vohodul mic, parohul bisericii, Prot. Grigore a fost decorat cu Medalia Mitropolitană „Sf. Ierarh Petru Movilă” gr. I.
În timpul Sfintei Litughii au fost înălțate rugăciuni, cerându-se ca Dumnezeu să-și reverse mila Sa peste parohul și credincioșii acestei comunități, ajutându-i la înfăptuirea faptelor creștinești și mântuitoare.
După rugăciunea Tatăl nostru…, copiii și credincioșii ce s-au pregătit pentru primirea Sfintei Împărtășanii.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, a fost săvârșit Tedeum pentru sănătate omagiatului, Prot. Grigore, dar și o litie pentru sufletul părinților omagiatului, Stefan și Maria.
La sfârșitul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură.
Apoi Ierarhul l-a felicitat pe prot. Grigore DODON, dorindu-i ani binecuvântați în continuare, plini de binecuvântări și daruri cerești, alături de cucoana preoteasă Valentina și minunata sa familie, aducându-i totodată și cuvinte de apreciere pentru toate lucrările înfăptuite ca slujitor până la această jubiliară vârstă.
După acest moment, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU i-a ofert în dar Prot. Grigore, ca o binecuvântată amintire, o frumoasă cruce pectorală (cu petre scumpe).
La final părintele paroh, Prot. Grigore, a adus cuvinte de recunoștință și mulțumire Înaltpreasfinției Sale, soborului de slujitori prezenți, tuturor ctitorilor, binefăcătorilor și enoriașilor prezenți.
Ținem să menționăm și faptul că la Sfânta Liturghie au fost prezenți Stareți și Starețe a Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, care au fost alături de Prot. Grigore DODON, aducându-i cu prilejul zilei onomastice, cuvinte de felicitare și urări de bine.