Duhul Sfânt îl ajută pe om prin alte persoane, mai ales prin duhovnic și prin preoți

Fiți atenți la proorocii mincinoși! Că s-au înmulțit. Să nu vă înșele nimenea, chiar de ați fi făcut cele mai mari păcate, să nu cumva să părăsiți Biserica Ortodoxă, care este singura care păstrează poruncile și rânduiala lăsate de Mântuitorul prin Sfinții Apostoli și prin canoanele Sinoadelor Ecumenice. Dacă vă spovediți fără de viclenie la preot și începeți lupta cu păcatul, avem mărturia Mântuitorului că nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la păcate și viu va fi sufletul lui. Nu vă luați după cei nebuni care se duc la secte sau care vor să schimbe dogmele Bisericii.

Nebun este cel care calcă poruncile lui Dumnezeu și, în nebunia lui, se consideră înțelept; dar „înțelepciunea” lui este de la diavol. Țineți-vă în smerenie, în pocăință și în înțelepciunea lui Dumnezeu lăsată nouă prin Biserica Ortodoxă; plângeți-vă păcatele și cereți de la Dumnezeu să ne dea duhovnici tari în credință și rugători Domnului, luminați de Duhul Sfânt, duhovnici care să-și pună sufletul pentru fiii lor duhovnicești, că: „Jertfa bine plăcută lui Dumnezeu este duhul umilit”. Vai de noi! Vai de noi, că ne încurcăm în lucrurile veacului acestuia și uităm de Împărăția lui Dumnezeu.

Fiecare se înșeală și se păcălește cu necazurile și cu valurile lumii; însă numai aceia vor spori care se scoală noaptea la rugăciune. Suntem nevoiți să dormim, așa ne-a făcut Dumnezeu; dar, începând de dimineață, cu rugăciunile dimineții și apoi cu Doamne Iisuse… sau cu Tatăl nostru, toată ziua trebuie să ne rugăm; de asemeni: seara, înainte de somn. Noaptea, când ne trezim și ne întoarcem pe partea cealaltă, trebuie, de asemeni, să ne rugăm, căci, dacă neam învârtit pe partea cealaltă și nu ne-am rugat, rămânem creștini săraci de Duhul lui Dumnezeu.

Iar Duhul Sfânt, Îl veți cunoaște dacă este sau nu într-un om, după roadele pe care le face omul acela. Duhul Sfânt vine cu darurile Sale în inima omului, în măsura în care și omul se pocăiește și se smerește tot mai mult. Abia atunci Duhul Sfânt îl înțelepțește pe om, dacă omul are smerenie; iar dacă nu are, atunci, Duhul Sfânt îl ajută pe om prin alte persoane, mai ales prin duhovnic și prin alți preoți; și chiar prin creștinii mai îmbunătățiți, cărora Dumnezeu le dă în gând ce să le spună și cum să facă. Ascultarea desăvârșită însă este prin duhovnic.

Duhul Sfânt vrea să ne ajute să creștem în smerenie, să ne socotim și să credem că suntem cei mai păcătoși și mai nevrednici; iar cine zice că a ajuns viață sfântă, acela îi înșelat de diavol. Sfinții Părinți fugeau de a se crede că sunt sfinți; toți fugeau, de frica de a nu cădea în păcatul groaznic al diavolului, mândria. Numai sectarii se cred sfinți. Atunci când îl ajută Duhul Sfânt, creștinul se vede mic, pe toți ceilalți îi vede buni, numai pe el se vede sărac de fapte bune și păcătos; și se smerește, și plânge la Dumnezeu, cerând ajutor, ca să-l miluiască la Judecată.

Pr. Nicolai TĂNASE

Duhovnicul către ucenicul său