Mânia și izvorul ei

Un călugăr decide să mediteze singur. Departe de mănăstirea lui, ia barca și se duce în mijlocul lacului, închide ochii și începe să mediteze. După câteva ore de liniște nestingherită, simte brusc lovitura unei alte bărci lovindu-i barca. Cu ochii încă închiși, simte cum furia crește și, când deschide ochii, e gata să strige la barcagiul care a îndrăznit să stea în calea meditației sale.

Dar când a deschis ochii, a văzut că era o barcă goală, dezlegată, plutind în mijlocul lacului… În acel moment, călugărul ajunge la înțelegerea de sine și înțelege că mânia stă în el, și are nevoie pur și simplu de un obiect extern care să-l provoace. Deci, de fiecare dată când întâlnești pe cineva care îți irită sau îți provoacă furia, amintește-ți că cealaltă persoană nu este altceva decât o barcă goală. Supărarea este în tine.

Sursa: Produse Mănăstirești