De ce poartă haină lungă până în pământ, nu are picioare?

Zilele trecute am fost la spital în București, pentru niște investigații. Așteptând la rând să întru la doctor, mai erau vreo șapte persoane pe hol, așteptând la diferite uși! Între timp apare o mamă cu băiețul ei de vreo 7-8 anișori! Se așează copilașul pe o băncuță și îi cere mamei telefonul. Mama îi explică că aici nu este voie cu telefonul, să aștepte până vor ieși afară din spital. Copilul a înțeles.

Neavând ce face, a început să ne scaneze pe cei care eram acolo! Prima întrebare a lui către mama a fost de ce copii nu au voie să vorbească cu străinii. A încercat mama să-i explice că, pentru protecția lor, că nu e necesar cât sunt părinții cu ei și tot așa!

S-a oprit la mine cu scanarea, pentru că ieșeam în evidenţă cu haină lungă până în pământ, barbă mare, părul lung… Când am văzut că o țintește pe mama lui cu privirea întrebătoare, mi-am dat seama că va începe un set de întrebări complex! Și începe copilașul:

– Mami, nenea e preot, așa-i?

– Da, dragul mamii.

– Și de ce poartă haină lungă până în pământ, nu are picioare?

– Ba da, are picioare, dragul mamei, dar nu e ca preotul nostru de la Biserică, este călugăr și au un fel de legământ cu Dumnezeu să umble așa îmbrăcați să nu se vadă formele trupului.

– Dar barba așa mare de ce are, nu are bani să se bărbierească?

– Nu, mamă, dar tot un legământ cu Dumnezeu au să poarte barba mare și părul lung.

Copilul mirat zice atunci:

– Aaaaa, să semene cu Dumnezeu din icoana de la Biserică, da, mami?!

Mama să scape de alte întrebări, aprobă din cap! Credea că a scăpat, dar tocmai atunci copilul vine cu întrebarea:

– Îl lăsăm înaintea noastră să între la doctor că este supărat și cred că îi este și somn.

Mama îi spune că intrăm fiecare după programare, la care copilul îi spune:

– Eu îi dau programarea mea, să știi!

Normal că am întrat fiecare după cum ne-a chemat doctorul, dar am rămas mirat atât de întrebările copilului, cât și de răspunsul mămicii! Când a plecat, copilul se întoarce și zice:

– Doamne ajută, părinte, să te vindeci ca să nu mai fi supărat și să nu îți mai fie somn la amiază

Adevărul că mi-a făcut ziua mai bună această întâlnire!

Protosinghelul Ioan Danci