Cinul înălțării sfintei cruci și slujba privegherii

În seara zilei de joi, 26 septembrie 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat în Catedrala Episcopală din mun. Ungheni, Slujba Privegherii în cinstea Sărbători Înălțarea Sfintei Cruci.

Alături de Înaltpreasfinția Sa la Slujba Privegherii a luat parte Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, Prot. Dumitru RANGA, Protopopul Bisericilor din Raionul Nisporeni și slujitorii Catedralei Episcopale.

După cântarea de la Utrenie, Slavoslovea Mare, Ierarhul a săvârșit Cinul Înălțării Sfintei Cruci, așa cum prevede rânduiala tipiconală, după care credincioșii închinându-se Sfintei Cruci, au fost miruiți de Înaltpreasfinția Sa.

La sfârșitul Slujbei Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a ținut un cuvânt de învățătură, vorbind credincioșilor despre importanța cinstirii Sfintei Cruci.

Cântările slujbei privegherii au fost interpretate melodios de Corul Catedralei Episcopale, condus de preoteasa Liliana ROTARI.

La sfârșitul slujbei de priveghere, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU l-a decorat cu medalia eparhială ,,Sf. Knz Alexandru Nevski”, gr. II, pe dnl Serghei OBREJA, ctitor al bisericii ,,Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Mărinici, rn. Nisporeni.