„BISERICA AUTOCEFALĂ A UCRAINEI (SCHISMATICII LUI DUMENKO) NU ESTE CANONICĂ!”

Un apel către credincioși să se roage pentru păstrarea Bisericii canonice din Ucraina, a fost făcut de către Patriarhul Daniil al Bulgariei, în cadrul Sfintei Liturghii de la Biserica Sfântul Ioan Rila din orașul Pernik.

Întâistătătorul Bisericii Bulgariei a subliniat că Biserica de sub Mitropolitul Onufrie este singura Biserică canonică din Ucraina.

Parlamentul ucrainean a aprobat o lege care prevede închiderea Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care este singura Biserică Ortodoxă canonică din Ucraina. După cum știți, 11 din 15 Biserici Ortodoxe Locale nu au recunoscut structura bisericească creată în 2019, așa-numita Biserică Autocefală a Ucrainei, care nu este o Biserică canonică”, a adăugat Patriarhul Daniil.

În încheiere, Patriarhul Daniil a cerut încetarea rapidă a conflictului din Ucraina și și-a exprimat speranța pentru păstrarea Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Sursa: Pelerin Ortodox