BINECUVÂNTARE ARHIEREASCĂ – în atenția tuturor slujitorilor și credincioșilor din Episcopia de Ungheni și Nisporeni

În contextul discuțiilor vizavi a pelerinajelor la locuri sfinte și mănăstiri din Rusia, a preoților din Episcopia de Ungheni și Nisporeni, doresc să accentuiez cîteva momente importante:

• Călătoria preoților este exclusiv pelerinaj, fără nici o altă destinație sau tematică laică și nu are sub nici o formă conotație politică.
  • Se încurajează pelerinajele la locurile sfinte, deoarece prin închinare la sfintele moaște și sfințenii, se sporește evlavia, rugăciunea, iar închinătorii devin mai plini de credință și mai aproape de Dumnezeu.
  • Binecuvintez toți preoții și creștinii care doresc să plece să se închine la locurile sfinte din toată lumea, inclusiv în România, Ucraina, Grecia, Ierusalim, Rusia, Serbia, Georgia, etc, țări cu numeroși sfinți cunoscuți în toată Biserica creștină, spre care preoții și creștinii noștri au evlavie deosebită.
  • Preoții să înalțe rugăciuni fierbinți pentru țara noastră dragă Moldova, ,,pentru stăpânirea, armata și poporul ei”, așa cum ne rugăm la fiecare Sfântă Liturghie.
  • Sfinții nu au naționalitate: fie că sunt din Imperiul Roman, din Turcia, din România, din Rusia, din Ucraina, din Grecia sau din alte țări, ei sunt ,,a toată lumea”, pentru că ,,toţi una sunt în Hristos Iisus” (Epistola către Galateni, 3, 28), iar naționalitatea lor este creștin-ortodoxă.
  • Dacă cineva dorește să facă o donație bisericii, parohiei spre slava lui Dumnezeu și întru binele poporului creștin din Episcopia noastră, ne manifestăm deplină recunoștință.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni