Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 02.07.2024

Marți, 2 iulie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm Egumena SILUANA (Iacob), Stareța Mănăstirii Vărzărești, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa mai multe aspecte ale vieții monahale legate de activitatea duhovnicească și administrativă a mănăstirii menționate.

De asemenea, menționăm printre cei prezenți în audiență și pe Arhimandritul KIRIL (Braguța), Președintele Sectorului Eparhial, Mănăstire și viață monahală și starețul Mănăstirii Hîrjauca, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări, fiindu-i înmânat Decretul de numire în funcția de membru al Consiliului Eparhial al episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

Totodată, Ierarhul l-a primit în audiență și pe prot. Ioan LISNIC, membru al Comisiei Sinodale pentru canonozarea sfinților Bisericii ortodoxe din Moldova, care i-a prezentat Înaltpreasfinției Sale, Președintele Comisiei menționate, câteva dosare ale unor preoți și mireni ce au pătimit pentru dreapta credință, care au fost analizate. La această discuție a luat parte și diaconul Ioan PETIC, slujitor al Catedralei Episcopale din mun. Ungheni, care este și responsabilul de site-ul Eparhial „Noi Mucenici și Mărturisitori”.