![](https://episcopia-ungheni.md/wp-content/uploads/2018/07/36796737_556646488071335_7932509578703405056_n-293x220.jpg)
Sîmbătă, 7 iulie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii și Prohodul Protoiereului Grigore IOVU, în parohia „Sf. Ioan. Botezătorul” din satul Cărpineni, raionul Hîncești, Ierarhul s-a deplasat în protopopiatul Nisporeni, unde la fel a oficiat Slujba prohodului unui fiu duhovnicesc al Preasfinției Sale.
Tot în această zi Chiriarhul, la invitația Înaltpreasfințitului AGAFANGHEL, Mitropolit de Odessa și Izmail, s-a deplasat la schitul „Acoperămîntul Maicii Domnului” din s. Marinovka, regiunea Odessa, Ucraina.
Aici Stăpînul nostru, a fost întîmpinat cu pîine și sare, de administratorul schitului, Arhimandritul MELETIE care i-a făcut o prezentare amănunțită a tînărului schit. Ierarhul s-a întîlnit și cu Preasfințitul VICTOR, Episcop de Arțîzc și vicar al eparhiei de Odessa.