![](https://episcopia-ungheni.md/wp-content/uploads/2016/11/EUN_8983_новый-размер-330x220.jpg)
27 noiembrie 2016. În Duminica a XXIII-a după Rusalii, Presfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din orașul Ungheni.
Alături de Preasfinția Sa, a liturghisit soborul preoților slujitori și creștinii catedralei iar răspunsurile la strană au fost oferite de Corul catedralei dirijat de Dna Iozefina VIZITIU (Gajim).
După citirea pericopei evanghelice Chiriarhului a explicat ideia pericopei evanghelice de astăzi relatînd și secvențe din viața Sfîntului Apostol Filip.
La final omagiații zilei acesteia au fost felicitați personal de Stăpînul nostru.