A fost desfășurat concursul brain-ring în r-nul Ungheni

Marți, 4 aprilie 2017, a fost desfășurat concursul Brain-Ring, ediția a IV -a, pentru echipele din r-nul Ungheni, gazda fiind LT. M. Eminescu or. Ungheni. Concursul dat face parte din Proiectul Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova în parteneriat cu Sectorul Eparhial Activitate Pastorală pentru Tineret a Episcopiei de Ungheni și Nisporeni: Sunt tânăr și doresc să mă manifest intelectual și cuprinde un șir de activități desfășurate în rândul tinerilor din cuprinsul Episcopiei sus numite.

La concurs au participat 12 echipe: Gimnaziul Pavel Buruiană – Condrătești, Gimnaziul Frăsinești, Gimnaziul Gherman, Gimnaziul Morenii Noi, LT Sculeni, Gimnaziul Todirești, Gimnaziul Vasile Vasilache – Unțești, Gimnaziul Bumbăta, Gimnaziul Florițoaia Nouă, LT Alexei Mateevici – Pîrliţa,  LT G. Asachi – or. Ungheni, LT M. Eminescu – or. Ungheni.

Echipa învingătoare la concurs a fost Eminescienii a LT M. Eminescu – or. Ungheni, Chiruță Maria – căpitan, Rădeanu Vlad, Prodan Elena, Buruiană Doina, Paladi Valeriu, Ursachi Olga.

Pe lângă toate cadourile oferite de sponsorii noștri, tinerii vor participa la trei tabere:

1.Tabără Tinerețea, de la egal la egal amical – perioada 5 – 8 iunie, or. Nisporeni.

2.Tabără: De la tineri activi spre comunități participative – perioada 20 – 25 august

3.Tabără: Tinerețe fără bătrânețe –  perioada 14 – 16 septembrie, Mănăstirea Hârbovăț.

Finala Concursului Brain-Ring o să fie în data de 16 septembrie 2017 cu un vast program pentru tineri.

Moderatorul concursului prot. Vadim Corostinschi, Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova, a ținut să mulțumească sponsorilor și susținătorilor concursului dat: Preasfințitului Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, care sprijină proiectele ATOM și dna. Iulia Pancu, Șef Direcția Învățământ, Tineret și Sport Ungheni

Pentru a vedea Galeria foto accesați linkul: http://www.atosmd.club