Activitatea arhipăstorească de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, din 3 octombrie, 2024

Joi, 3 octombrie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm Prot. Vitalie COZARI, parohul bisericii „Sf. M. Mc. Gheroghe” din s. Milești, rn. Nisporeni, care  au discutat cu Ierarhul diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc legate de activitatea parohiei.

De asemenea, în audiență au fost și Arhim. SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii Hîrbovăț și Egumena BENEDICTA (Mura), Stareța Mănăstirii Frumoasa, care au abordat prin discuția cu Ierarhul mai multe subiecte legate de viața mănăstirească a așezemintelor monahale menționate.

În audiență au fost prezenți și ieromonahul SERAFIM (Dediu), parohul bisericii „Icoana Maicii Domnului – Kazanskaia” din s. Horodca, rn. Hîncești, prot. Serghei BRICEAG, parohul bisericii „Sf. Ierarh Nicolai” mun. Hîncești care, de asemenea au discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări și propuneri.