Activitatea arhipăstorească a ÎPS Arhiepiscop PETRU, din 23 septembrie, 2024

Luni, 23 septembrie, 2024, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU și-a desfășurat activitatea arhipastorească la Centrul de plasament ,,Preafericitul Iosif” din Chișinău.

În timpul activității, Înaltpreasfinția Sa a inspectat lucrările de pregătire pentru hramul bisericii ce va fi sărbătorit pe 30 septembrie, când sunt cinstite Sf. Mucenițe Vera, Nadejda, Libovi și mama lor Sofia.

Totodată, Prot. Igor BARCARI, i-a prezent Ierarhul lucrările de pregătire pentru sfințirea bisericii ,,Sf. Ierarh Nectarie”, ce se află la subsolul Bisericii în cinstea Sfintelor Mucenițe Vera, Nădejdea, Liubovi și mama lor Sofia.

a apreciat toate lucrurile înfăptuite, dând totodată sfaturi utile pentru amenajarea corespunzătoare bisericii ce va fi sfințită pe 30 septembrie.