Activitatea arhipăstorească a ÎPS Arhiepiscop PETRU, de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, din 11 iulie, 2024

Joi, 11 iulie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm Prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopopul Bisericilor din Raionul Ungheni; Prot. Dumitru RANGA, Protopopul Bisericilor din Raionul Nisporeni, dimpreună cu preotul Ioan ȚUȘCA, secretarul protopopiatului Nisporeni și parohul bisericii „Sf. Ierarh Nicolai” din s. Zberoaia; Prot. Valeriu MOCRICIUC, preot capelan la Penitenciarul nr. 7 din s. Rusca, rn. Hîncești; Prot. Dionisie DOGOTARI, parohul bisericii „Întâmpinarea Domnului” din mun. Ungheni, dimpreună cu fiul său, Dionisie.

Preoții menționați au discutat cu Ierarhul diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc legate de activitatea protopopiatelor și parohiilor menționate.

De asemnea, unii preoți, anticipând timpul, au adresat cuvinte de felicitare Înaltpreasfinției Sale cu prilejul zilei de nume, care o va sărbători mâine, 12 iulie, când sunt pomeniți Sfinții Apostoli Petru și Pavel.